ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9201154
*
nr 920 1154
Spegel
empirestil, höjd: 74
Utrop:
800 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 oktober 2014
kl 20:46:38
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/10 19:06:09
1
500 kr
27/10 20:41:38
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 920 1154
Spegel
empirestil, höjd: 74
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 oktober 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/10 19:06:09 | 1 | 500 kr |
27/10 20:41:38 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.